opinions, analysis and interviews

fate velaj-the concept of 100 steps towards europe - (en, al)

Fate Velaj's concept of "100 steps to Europe"

"100 Steps towards Europe" I have called the project, the aim of which is to display the history, the way, hopes and prospects of ours continent. The project intent to display the common history of Europe, to make people more aware of it, specially the youth, and above all to display the identity in diversity of Europe in a more specific, broad and general way.

I know as well that the famous "bon mot" attributed to Jean Monnet - that if he was going to start again the European Union, he would start with culture -we think has not yet found the importance that deserves.

That is why I think that is a great idea that one of the streets of our beautiful city to be called "Europe Boulevard" and also using 4 monumental artworks and a 250m called "Walk of Europeans" we can write in marble and immortalize 100 the most known historic personalities of Europe from ancient times until today.

"… European identity is about diversity. European identity is not based on territories or ethnicity, but on shared values and culture. Europe gave the world humanism and democracy, to both of which it remains profoundly attached. But the novelty of the European project lies in the fact that respect for diversity – in terms of history, language and culture – is at the very core of Europe's culture and is its natural expression…"
- has Commission President in Berlin once said.

In regards to this project, i implemented a referendum and asked the citizens around the city who they thought were the right people to go in this wall of fame. The response and support for this project was overwhelming and the choices were starting from ancient times with Homer and other philosophers and continuing with today’s personalities on other areas of life like writers, sports personalities, politicians and humanitarian figures.

Winston Churchill once said: "They have more history as they can consume..."
If we see Balkan as a political and geographical definition, we would notice that this region has strongly influenced the history of Europe. Until the end of 20th Century the history of this region has been characterized by ethnic conflicts and political instability. In the light of these facts, often Balkan has been indentified by western countries as „Powder keg of Europe"
After the World War II, as you know, most of the states of Balkan were communist countries under the influence of Soviet Union, as it was Ex-Yugoslavia under Tito.
After Tito's death and the end of communist regime in 1989, brought so many conflicts and accumulated problems most of which were resolved by war, such as Croatia, Bosnia and the last one the war in Kosovo. So many Sovran countries were created and the last and the newest one Kosovo, we have a new map of Balkan and we see that many of this ex-communist countries are part of EU now, and many more want to be part of it.

One of these countries that want to be part of EU is Albania or "The Land of Skipetars" as it often is called by German Philosophers.
In Albania you could find traces of Roman, Byzantine Empire and Ottoman Empire, and from 1944-1991 to Enver Hoxha's communist regime. Which left a deep scare in Albanians memory and their life’s, their whole way of life were under very strict censorship.

Since 1991 Albania has been a pluralist political country and directed towards being a member of EU.

The project "100 Steps to Europe" will be aiming specially the youth as I said before, also Albania and the region youth.
In today’s day and age where youth has so few inspiring figures, where social problems are getting deeper and stronger, where every day TV and cinema are full with "Science Fiction" figures that show themselves as the real heroes, I though to give them the real heroes, to refresh the memory with these 100 historical figures to give them a real sense of direction the real role models and make them get their inspiration from them.

I will once again show to my country, the youths and the whole Balkan that history lives and the future have one colour: the blue colour of European Union.

albanian

Qėllimi i projektit „100 hapa drejt europės“ eshte tė paraqes historinė, rrugėn, shpresat dhe perspektivat e kontinentit tonė. Projekti ka pėr qėllim tė paraqesė historinė e pėrbashkėt europiane, ta vendosė atė thellė nė ndėrgjegjen e popullsisė nė veēanti tė rinisė, dhe mbi tė gjitha tė paraqes specifikat e ēdo identiteti nė njė kuadėr mė tė pėrgjithshėm pluralist, europian.

Une e di fare mirė se shprehja e famshme e Jean Monnet se “...nėse do t’i jepej mundėsia-Jean Monnet-sė tė ndėrtonte edhe njėherė BE, do t’a niste atė nga kultura” - akoma nuk ka gjetur jehonė.
Keshtu mendova qė njė rrugė tė qytetit te Pogradecit ne bashkepunim me Bashkine e qytetit t’a kthej nė „Europa Boulevard“ dhe me anėn e 4 veprave tė artit si dhe njė 250 m “Walk of European” tė shkruanim nė mermer dhe tė pėrjetėsonim emrat e 100 personaliteve mė tė ndritura tė historisė sė kontinentit duke filluar nga kohėt antike e deri nė ditėt e sotme.

„...ne jemi plotėsisht tė bindur se identiteti ynė europian ėshtė pluralist, sepse secili nga popujt ka specifikėn e vet unikale e tė pangatėrruėshem. Njėkohėsisht ajo ėshtė e pashembullt pėr nga larmia e tyre mbasi ajo ėshtė shprehja e traditave, dėshirave dhe ėndrrave tona...“ – ka thėnė Presidenti i Komisionit Europian José Manuel Barroso.

Pėr tė arritur njė pėrfundim sa mė tė gjerė nė pyetėm banoret e qytetit tė cilėt pėrzgjodhėn 100 emrat mė tė rėndėsishėm pėr ta, pėr Europėn. Pėrfundimi tregoi se nė mes tė 100 evropianeve mė tė rėndėsishėm tė tė gjitha kohėrave, duke filluar nga kohėt antike me Homer-in dhe filozofet e tjerė e duke vazhduar me mesjetėn, shekullin e 20 e deri nė kohėt e sotme ishin pėrfshirė kėtu shkencėtarė, muzikantė, piktorė e skulptorė, artistė e sportistė, mendimtarė e humanistė si dhe politikanė.

Winston Churchil ka thėnė se: “…ata kanė mė shumė histori se ē’mund te konsumojnė”.

Nėse Ballkanin do ta shihnim si njė pėrkufizim gjeografik e politik do tė vinim re se ky regjion ka ndikuar thellėsisht nė historinė e kontinentit. I vendosur nė juglindje tė tij Ballkani do tė prekte kufijtė ndėrmjet lindjes dhe perėndimit, ndėrmjet qytetėrimit romano katolik e protestant dhe ortodoks, bizantin si dhe atij muhamedan nė lindje.
Deri nė fund tė shekullit tė 20 popullsia e kėtij regjioni karakterizohej nga konfliktet etnike dhe mungesa e stabilitetit politik. Duke pasur parasysh kėto momente nė Europėn perėndimore ėshtė pėrkufizuar shprehja se Ballkani ėshtė „fuēi baruti“.
Direkt mbas mbarimit te luftės se 2-te botėrore shumė nga vendet e Ballkanit nėn influencėn e Bashkimit Sovjetik u grupuan sė bashku siē ishte rasti i ish Jugosllavisė sė Titos.
Vdekja e Titos dhe rėnia e komunizmit ne 1989 solli qė shumė nga problemet e akumuluara tė sillnin dhe zgjidhjet e tyre nėpėrmjet konflikteve deri nė ato tė armatosura, siē ishin ato nė Kroaci, Bosnjė e deri nė Kosovė. Me krijimin e shteteve sovrane dhe sė fundi, i shtetit mė tė ri nė bote siē ėshtė Kosova kemi njė hartė tė re tė Ballkanit dhe shohim se shumė shtete kanė hyrė tashmė nė BE dhe shumė tė tjera sidomos ato tė Ballkanit perėndimor bėjnė pėrpjekje pėr anėtarėsim nė tė.

Njė nga kėto vende ėshtė edhe Shqipėria. Nė Shqipėri gjenden gjurmėt e civilizimeve perandorive tė ndryshme si ato romane, bizantine, osmane dhe qysh nga 1944-1991 tė regjimit komunist. Regjimi komunist i Enver Hoxhės vulosi thellė nė memorien e shqiptarėve dramėn qė vetėm ky sistem dinte tė realizonte. Gjithė Shqipėria nė vend tė luleve dhe objekteve sociale u “zbukurua” me mbi 700.000 bunkerė tė vendosura nė vendet mė strategjike deri brenda nė qytete, shkolla e varreza me qėllimin e vetėm tė krijimit te njė atmosfere paranoie nė popullsi mbi rrezikun imagjinar qė mund t’i vinte popullatės nga perėndimi i Europės gjė qe solli dhe izolimin e plotė tė vendit dhe qė njihet si mė absurdi dhe mė i egri sistem totalitar nė botė.

Qysh nga rrėzimi i murit te Berlinit dhe rėnies totale tė komunizmit nė Evropė edhe Shqipėria ėshtė njė vend pluralist dhe qė synon anėtarėsimin nė EU.

Me anėn e projektit “100 hapa drejt europės” ne duam qė nė veēanti t’u drejtohemi rinisė sė qytetit, Shqipėrisė dhe regjionit.
Nė kohen e sotme ku rinia ka pak personazhe frymėzimi, ku problemet e shoqėrisė bėhen akoma mė tė vrazhda e tė dukshme, ku dita ditės kinematė e TV mbushen me figura „Since Fiction “ e qė paraqiten si heronjtė e vėrtetė, ku e ardhmja nuk pėrmbush shpresat e tyre dhe realitetin nė tė cilėn ata rriten ne menduam tė rikthejmė nė kujtesė historinė, njerėzit e shquar qė na kanė lenė njė pasuri tė madhe mendore, shkencore, artistike e kulturore. Ne menduam t’i bashkonim ndėrgjegjes sė rinisė sė sotme ndėrgjegjen dhe sakrificėn e 100 njerėzve mė tė shquar tė kontinentit nė mėnyrė qė ata tė kenė idhuj tė vėrtetė e tė frymėzohen prej tyre.

Une dua t’i tregojė popullatės se qytetit, Shqipėrisė dhe gjithė Ballkanit se historia jeton dhe se e ardhmja ka njė ngjyre: atė blu tė Europės sė bashkuar.