opinions, analysis and interviews

tė shkruash pėr kėtė ambasador...gazeta shqip

  • pllakata 1
  • velaj-lohan
  • pllakata 2
  • velaj-borchardt
  • pllakate 3
  • montobbio
  • bosch
  • fiona
  • fiona 2

tė shkruash pėr kėtė ambasador...

ergys alushi - gazeta shqip

nė vlorė erdhi ambasadori i gjermanisė nė shqipėri, bernd borchardt. pak ditė mė parė nė vlorė ishte edhe kryetari i delegacionit tė ke-sė nė shqipėri, ambasadori lohan. nė ditėt nė vazhdim pritet tė vijnė edhe ambasadori i spanjės nė tiranė, manuel montobio, por edhe ambasadorja e britanisė sė madhe dhe tė tjerė personalitete tė europės, nė shqipėri.

dhe tė mendosh qė janė autoritete qė nuk lėvizin aq kollaj jashtė tiranės, kryeqytetit tė vendit.
janė njerėz dhe institucione qė luajnė njė rol jo pak tė rėndėsishėm nė jetėn politike, ekonomike dhe sociale tė vendit. janė pėrfaqėsues tė diplomacisė institucionale europiane, qė kontribuojnė me qenien, por edhe me kontributin e llojit tė fundit, atė tė negociuesve pėr krizėn politike dypartiake qė ka pėrfshirė shqipėrinė. dhe tė gjithė kėta njerėz i sjell nė vlorė fate velaj.

atė qė nuk po e bėn politika pėr vlorėn, duket se po e bėn njė vlonjat, njė artist qė jeton rreth dy dekada nė vjenė, por qė ndihet qytetar i pėrditshėm i vlorės. ardhja e kaq shumė personaliteteve europiane nė vlorė ka pėr qėllim vendosjen e vlorės nė qendėr tė axhendave mbi politikat rajonale dhe nė veēanti ato tė juglindjes sė europės e tė mesdheut. fate velaj, nėpėrmjet projekteve tė tij, synon t’i rrisė vlorės prezencėn e saj nė arenėn ndėrkombėtare, njohjen e vlerave tė saj historike, kulturore e turistike, duke u futur nė axhendat ndėrkombėtare tė shumė fushave.
qėllimi i forumit ėshtė qė vlorėn dhe tė ardhmen e saj europiane ta evidentojė, ta bėjė mė tė prekshme pėr qytetarėt e saj, duke e vendosur nė “tavolinat” e debateve mbi tė ardhmen e shqipėrisė.

dhe kjo nuk ėshtė pak. kėtė nuk e ka bėrė askush deri tani pėr vlorėn.
kėta politikanėt lokalė tė vlorės, apo dhe ata nė qendėr, janė tė aftė vetėm pėr t’i sjellė udhėheqėsit e tyre nga tirana nė vlorė, me qėllimin e vetėm organizimin e mitingjeve, leximin e premtimeve tė gatshme, mbledhjen e votave dhe mė pas… gjithēka merr vlerėn e groteskes… “ruzhdie”. ky ėshtė ndryshimi midis kėtij “ambasadori tė artit, turizmit, kulturės dhe projektimit europianist”, dhe atyre tė tjerėve, qė nė fund tė fundit e kanė pėr detyrė tė kontribuojnė pėr zhvillimin dhe emrin e mirė tė vlorės.
por me gjithė kėto punė tė mira qė po bėn ky “ambasador” pėr vlorėn, politika lokale dhe institucionet e vlorės vazhdojnė ta shohin me xhelozi atė qė po bėn ai. nė vend qė tė bashkoheshin rreth forumit tė fates, pėr t’i shėrbyer sa mė shumė vlorės, qoftė edhe me ardhjen e kėtyre personaliteteve kaq tė larta, vazhdojnė tė merren me xhelozira provinciale, me inate pėrkatėsish partiake, duke treguar sesa inferiorė janė nė kushtet e integrimit bashkė me shqipėrinė edhe tė vlorės.

janė aq pa vizion dhe ndihen aq provincialė, saqė ndoshta edhe kėtė shkrim mbi kėtė “ambasador” tė artit, turizmit dhe pėrfaqėsimit shqiptar, mund ta paragjykojnė. nė fund tė fundit, nė ēdo kohė dhe kushdo bėn mirė tė shkruajė pėr raste tė tilla, sesa pėr politikėn pa vizion, pa integritet, pa rregulla loje.