catalogues, brochures and greetings word

brochure - "albania - differently seen", european forum alpbach - ©

  • alpbach

 

27 august 2006 brochure of activities in 70 pages, 21x29 cm in colour, published in vienna with texts in german and albanian by erhard busek,jozefina topalli, bujar leskaj and fate velaj
for more information about the exhibition please see " views of activities "

,,shqiperia – e pare ndryshe”

erhard busek - president i paktit te stabilitetit dhe i european forum alpbach

kėtė vit forumi europian i alpbach-ut i ėshtė dedikuar temės „nė kėrkim tė ndėrgjegjes dhe sigurisė”. 

duke iu referuar shqiperisė qė tė dyja kėto pėrbejnė njė aktualitet. europės sė bashkuar shpeshherė i mungon qartėsia se ēfarė ndodh dhe ku po shkon shqipėria. cfare potenciali kulturor dhe ekonomik ekziston nė kėtė vend. cėshtja e sigurisė ėshtė njė element i cili duhet zgjidhur nė gjithė europen juglindore dhe sidomos nė shtetet fqinje tė shqiperisė. nėse konceptin e sigurisė e vėshtrojmė nė vazhdimėsi atehere veme re se dhe siguria sociale luan njė rol tė veēantė, qė pėr njė shtresė  tė madhe tė popullsisė shqiptare nuk ėshtė akoma e garantuar. megjithatė ekzistojnė dhe shume sinjale pozitive, tė cilat pėrmbajnė njė afrim tė shqiperisė me bashkimin europian, dhe shprehin stabilitet politik dhe ekonomik.
 
si nje platformė vizionesh forumi europian alpbach-ut ofron gjatė kėtij edicioni bisedash politike mundesinė e vėshtrimit tė shqipėrisė nga nje kend  tjetėr.

me anen e  ekspozitės fotografike ,,shqiperia – e parė ndryshe” e cila do tė mbahet nga data 27-30 gusht nė alpbach congress center, do paraqiten dhe ndriēohen krijesa potenciale tė panjohura.

pėr kėtė mundesi falenderimi im i veēantė i takon zotit fatmir velaj, veprimtaritė e tė cilit pėr tė bėrė tė njohur artin dhe kulturėn e europės juglindore janė shumė tė rėndėsishme.

punimet e tė tė rinjve tė talentuar fatmir velaj e adrian fezollarit, tė cilat do ekspozohen me kėtė rast, janė njė hap i madh drejt njohjes dhe afrimit me europen juglindore. le ta drejtojmė shikimin tonė drejt shqiperisė pa paragjykime  dhe ta vėshtrojmė potencialin e kėtij vendi si nje shprese per te ardhmen. jam i gezura nga fakti qe nepermjet artit nė afrojmė shqipėrinė drejt bashkimit europian dhe i ftoj pėrzemėrsisht tė gjithė tė interesuarit tė shohin ekspozitėn ,,shqipėria – e parė ndryshe”