catalogues, brochures and greetings word

greetings word - austrian parliament, european parliament and national gallery tirana - ©

  • alfred and fate
  • hannes+fate
  • elisabeth gehrer
  • sulzberger and velaj

 

 

 

alfred gusenbauer - kryeminister i austrise

nga fjala ne hapjen e expos "weltoffen" ne parlamentin e austrise, vjene, 28.02.2001

„…ne qender te mbremjes se sotme qendron shumellojshmeria e kulturave dhe bashkejetesa e tyre. ne menduam qe parlamenti, tempulli i demokracise eshte vendi me i pershtatshem per nje aktivitet te tille dhe per kete dua te falenderoj mikun tim fatmir velaj qe mudesoi realizimin saj… ”

 

 

 

hannes swoboda – eurodeputet
shėnime tė mbajtura gjatė hapjes sė expos „vlora, vienna dhe brukseli“ mė 17.04.2001 nė parlamentin europian nė bruksel

"fate velaj ėshtė njė piktor qė nė mėnyrėn mė tė shkėlqyer prezanton europėn multikulturore. "multikulturė" nuk ėshtė pėr tė njė fjalė mode ose slogan por praktike e jetuar pėrditė.
nga kjo praktikė shpėrthejnė si temat ashtu edhe ngjyrat nė pikturat e tij. ngjyra tė dhimbshme gjithashtu melankolike pėrzihen me ngjyra tė ēelėta, tė gjalla dhe shpresėdhėnėse. kėshtu paraqitet edhe bota jone dhe mbi tė gjitha europa. njė europė qė piktori nga shqipėria qė jeton nė vjenė e paraqit direkt dhe indirekt dhe qė shkon matanė europės sė bashkuar.
fate velaj e ndjen veten nė shumė vende tė kontinentit europian si nė shtėpinė e  tij dhe unė shpresoj qė sė shpejti e gjithė europa tė jetė shtėpia jonė e pėrbashkėt.

 

elisabeth gehrer – ministre e kultures se austrise
nga fjala ne hapjen e expos "good morning,balkan" ne galerine kombetare, tirane, 31.10.2005

„...per kete aktivitet kaq te bukur dhe te rendesishem dua te falenderoj  forumin „weltoffen international“ dhe ne menyre te vecante presidentin e saj: djalin tuaj, djalin tone fate velaj nga vlora per punen e tij krijuese, interesante, dhe mbi te gjitha per punen e tij te qendrueshme dhe te perhershme ne fushen e kultures…“

 

 

rainer sulzberger – konsull i austrise ne tirane
nga fjala e tij ne hapjen e expos “vienna” - ne galerine kombetare tirane, 28.10.2006

„...eshte nje kenaqesi e perhershme dhe nder per mua qe me jepet gjithmone mundesia te flase ne ekspozitat e mikut tim fate velaj, nje artisti te shquar austriak me prejardhje shqiptare…“

 

 

chaim beneven botha-director of palais palffy
"pikturat e fate velaj't janė deklarata dashurie drejtuar njerėzimit..."