poetry, essays and narrativas (copyright ©)

me fatos nanon ne vjene

 

kete fund viti vendosa ta kaloja prane nenes time ne vlore. ajo jeton vetem qysh nga koha qe im ate, i dashuri yne melo vdiq.
sado qe ne shqiperi dhe sidomos ne tirane per pune pune jam disa muaj ne vit, perseri nuk e quajta humbje kohe dhe vajta…
nje dite me marrin ne telefon dhe me thone se donin te veja e t’u jepja nje interviste mbi jeten time ne vjene dhe vjenen ne pergjithesi.
sigurisht qe nuk hezitova dhe thashe po.

ne interviste e siper fola per vjenen, artin, kulturen, historine…
isha duke folur kur moderatori me pyeti: "meqe eshte dhe koha e krishtlindjeve cfare do u sygjeroje te gjithe atyre qe duan ta kalojne kete fundviti ne vjene?
mbasi u tregova se cfare ofronte metropoli austriak ne kete fundviti, moderatori nderhyn perseri duke me me pyetur:
po fatos nanon e ke takuar ndonjehere ne vjene?
i thashe jo, nuk e kam takuar ndonjehere.
ndoshta atij iu duk e shkurter kjo pergjigje sepse vazhdoi:
po shtepine, di gje ku e ka fatosi ne vjene?
duke mos e kuptuar ate deshire te moderatorit per te lidhur vjenen me fatos nanon iu ktheva duke i thene:
fatos nano nuk eshte pjese e historise boterore qe te me interesoje se cfare ka bere, se cfare po ben e se ku jeton. fatos nano eshte pjese e historise se ps.
nese doni te dini se ku ka jetuar ludwig van beethoven dhe se ku ai e perfundoi simfonine nr. 9, u them se ka banuar ne ungargasse nr.5.
nese doni te dini se ku ka jetuar sigmund freud ju them se ka banuar ne berggasse nr.19...
 
fate velaj, vlore 2010-2011