poetry, essays and narrativas (copyright ©)

ne restaurant

 

...i kisha premtuar klares, gruas time se ne fundjave do venim te restauranti yne i preferuar.

vajtem...

kaluam mire dhe, ne momentin qe do paguanim na u afrua nje vajze simpatike e cila na tha:

...ju degjova qe po flisnit shqip. mos jeni gje shqiptare?

e pashe vajzen nga koka ne kembe dhe i thashe:

jo. 

jemi francez por, nuk di pse na eshte bere si zakon qe sa here vijme ne vjene flasim shqip.

 

fate velaj, vjene 18.11.11